Pulski ugostitelj Marko Lukež: “Svi iskorištavaju situaciju. U Srbiji rade za 500 eura, a ovdje neće ni za 1.500”
Prenosimo u cijelosti članak s Glasa Istre, a kojemu je objavljen članak vezan s potrebama ugostitelja za radnom snagom s područja Grada Pule i Istarske županije. Članak se može pronaći na poveznici: https://www.glasistre.hr/pula/sezona-stize-ugostiteljskih-djelatnika-ni-za-lijek-pulski-ugostitelj-marko-lukez-svi-iskoristavaju-situaciju-u-srbiji-rade-za-500-eura-a-ovdje-nece-ni-za-1500-798398 .
Članak se nadovezuje na anketno istraživanje koje provodi Udruga mladih i Alumni FET Pula “Masovni turizam – prilika i/ili opasnost za hrvatsku mladež”, kojeg možete ispuniti na sljedećoj poveznici: https://www.1ka.si/a/343295 .
Oko 1.500 kuna dođu papiri, agencija preko koje su došli uzima 500 eura provizije i još mu moraš osigurati smještaj koji se plaća između 1.500-1.800 kuna. Ako imaš deset radnika, to je 18.000 kuna za smještaj.
Preuranjeno ljeto već je stiglo, a s njime i toliko turista da svi zadovoljno naslućuju sezonu za pamćenje, kao i onu 2019. Svega ima za pravi odmor osim radnika. Nitko, odnosno Istrijani, ali ne samo oni, nego ni oni iz unutrašnjosti poput uslužnih i radišnih Slavonaca, ne želi ljeti raditi u uslužnim djelatnostima. Dakle, zaključak je da Hrvati općenito ne žele biti konobari, kuhari, pomoćni kuhari i sobarice u Hrvatskoj. Vlasnici objekata hvataju se za glavu i čupaju za kosu. Konobara, kuhara, sobarica nema ni za lijek.
“Tražimo dva, tri konobara ili konobarice”, stoji zalijepljeno na vratima caffe bara u Flanatičkoj u Puli. Za šankom vlasnik, a mlada konobarica hoda gore-dole i opslužuje krcatu terasu. Vlasnik je u poslu, radi za šankom i ne želi dati izjavu za novine, odnosno on bi nešto rekao, ali se, kao i većina samozatajnih Puljana, ne želi slikati ni imenom i prezimenom i kazati što ga muči. A muči ga kronični nedostatak radne snage jer čak ni studenti, veli, ne žele raditi po kafićima.
“Studenti imaju ispite i obaveze na fakultetu do polovice srpnja, a tada je već sezona u punom jeku i nama je tada kasno. Nije ovo prvi put. Svake je godine ista priča, a ove još gore”, rezignirano će.
Rješenje vidi u self-servisu.
“Gost si sam uzme željeno na šanku, a konobar kasnije samo pokupi prazne šalice i čaše. Tako to rade vani u Njemačkoj, a ima toga i u Italiji. Eto, jedino se tako možemo izvući”, objašnjava, a mi zaključujemo da će usluga konobara, ako se njegove prognoze obistine, postati luksuz.
“Situacija je nikakva”, kaže Marko Lukež, kuhar, chef i vlasnik Piantine, jednog od najboljih fast foodova u gradu koji je burger izdignuo iz niše brze hrane i doveo ga na razinu brzog jela u kojem se uživa. Ima dobro uhodan posao u Puli, Fažani, uskoro i u Medulinu, samo nema ljudi koji će mu izgurati sezonu. Snašao se s radnom snagom izvana, a pod time podrazumijeva radnike iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije. Kaže, nisu ni oni jeftini kao što se misli.